logo naší skupiny

počet přístupů:

Napsal o nás "KLV"

Olomoucká kapela DEMENTED RETARDED je moje jakoby rodinná záležitost, působí již od roku 1996. Za těchto 10 let se jí však nepodařilo nijak zvlášť proniknout do širšího podvědomí. S natočením nového materiálu ve slavném studiu Šopa se naskýtá jedinečná možnost tuto kapelu představit a umožnit českému undergroundu vpustit ji o několik stupínků výše (nebo níže, když jsme v tom undergroundu??:-) O momentální situaci i o historii jsem si povídal s osobou nejpovolanější, basákem Bobem Buldozerem…

Čau Bobe, představ široké veřejnosti, která vás nezná, členy kapely, její historii. Popiš co podle vás hrajete za styl a takový ty věci na úvod.

Ahoj. Tak tedy pilířem kapely je kytarista Radek, Raďa alias Lišák, s kterým to táhnu již bezmála sedumnáctej rok od RC Nausea v Olmiku, kterej jsem tam měl a zakládající člen kapel Jelito, Hot Kokot, Slaugterhouse, Demented Retarded. Druhým pilířem kapely je rytmická sekce, skvělý bubeník Martin alias Jeff, Jeffisto (ex Positronal Deformity, Toxic Death, Mindlock), kterého jsme si vyloženě odvezli z Přerova po jeho poslední akci na Dlažce, kde jsme hráli ještě jako Hot Kokot, na plakátech tenkrát stálo Hoď Kokot, dodnes nevím proč, byla to ješte taková sranda, tam jsem poprvé viděl bubeníka svých snů drtit s Miliánem. Když jsem říkal Tuňákovi, to byl náš tehdejší bicmen, ať se dívá jak se hraje na buben, odvětil že je na hranici svých sil a opustil nás. No a neuvěřitelný náhody tomu chtěli, že po nějakém měsíci pauzy se v Olmiku na Křížkárně “byla tam nějaká akce“ objevil Jeff taktéž bezprizorní, to byla sobota, no a v neděli už byla první zkouška. To se psal rok 1998. Třetím pilířem je frontman Ondra, Ondřej, též Fritchi, toho zkontaktoval ještě Tuňák, dodnes si pamatuju setkání u „Včelek“, Ondra hlavu úplně na kost, vypadal nebezpečně, on je to takovej zvláštní patron, no a tam se to upeklo, to bylo tuším v roce 1996. No a na konec moje maličkost, jméno mé Bohumil alias Bob též Bob buldozer a moje doména je basa, kterou ždímu někdy od roku 1973. Co se týče stylu bych to nerad někam řadil, ať nás každý zařadí do té svojí správné škatule, jen když se to bude líbit a poslouchat. My obecně hrajem metal.

DEMENTED RETARDED

Nahráli jste nový materiál s libým názvem Sekreční fáze (mj. kvalitní nášup), co s tímto matrošem hodláte dělat, jak a popř. s kým vydat?

No samo, že jsme to chtěli vydat. Oslovil jsem hromadu nakladatelství jako Romana z Bizzare Leprous, Radima z Compremesis rec, Čurbyho z Obscenu, Grodhaisn prod. a já nevím koho ještě, ale všichni mají svoje koně, kterým se věnují a mají nabito na dlouho dopředu. Ale přece jenom se usmálo štěstí a oslovil mě Jelen z Critical Madness, jestli bych s ním nešel do splitka, tak teda že jo. No mělo by to co nevidět bejt venku.

Popiš historii starších nahrávek, jak se kapela vyvíjela, co se během těchto let zlomového událo a proč zatím nic nevyšlo u žádného vydavatele? Myslím, že je to škoda.

No my jsme vlastně měli hodně dobrej matroš hned na začátku, zakže Jeff zvládal i tři věci za zkoušku, trochu jsme to vylepšili, doplnili a vznikla Smrtící pochoutka, tu jsme natočili na koleně ještě v RC Spawn, kde jsem dělal zvukaře, točilo se to na podiu všecko najednou a Milián to tenkrát se mnou mixnul na miniCD. Vyšla pouze svépomocí na kazetách, no a ňáký věci vyšly na kompilačce Czechcore u Šílenýho Bohdana z Napajedel. No a pak už jsme dělali další věci společně. Po shlédnutí filmu Mandragora “jeden zlom“ bylo víc než jasný, že máme super intra, ačkoliv první je z Mlčení jehňátek a mě osobně tam moc nesedělo. Todleto jsme točili u Tátu Kalandříka ve studiu, ale ještě na pásy a tam jsme si zařvali všichni tři přes efekt, protože Ondra zrovna nemohl. Myslím, že další největší zlom přišel s Ironií násilné smrti, kdy jsem definitivně odhodil trsátko a basu jsem konečně naladil. Ta vznikala v atmosféře války v Iráku a hrála se na Saddam párty. Rozuměj, nikoho nenapadáme, prostě konstatujeme stav věcí na této krásné planetě. Točili jsme to už v profi studiu Shaark v Bzenci, takže poprvé byla trošku tréma a možná by jsme teď spoustu věcí udělali jinak. No poslední je Sekreční fáze točená ve výborné Šopě, tam už s naprostým přehledem. Vůbec nevím, jak jsme k té sekreční fázi, pracovně zvaná sekretářka, přišli. Myslím, že to stmelily až Ondrovy texty, jinak to šlo samo. A proč to někdo nevydal? To ti nepovím. Snad nás berou ještě jako nedochůdčata a hlavně chybí zapálený promotér.

Zajímají mě názvy skladeb a texty. Přibliž kdo je vymýšlí a o čem pojednávají?

Todleto si řeší výhradně Ondřej, prostě jsou to takové obrazy hrůzy, smrti a utrpení.

Postupně se začínáte dostávat do širšího podvědomí, jaké zásadní koncerty máte za sebou a jaké před sebou?

Máme za sebou stovky koncertů, sakra kdo si to má všechno pamatovat, no stěžejní bych řekl že byly s Godless Truth, Lividity, Cripple Bastards, Mucopus, Alienation Mental, Edenbeast, Inhatred, Dead Infection. Co bude dál nevím.

Měl jsem tu čest vás nejednou zhlédnout hrát naživo a pokaždé ve mně vaše vystoupení zanechalo dosti hlubokou ránu, vždycky to je pořádný mazec. Máte svoji koncertní tvář. Popiš ji, kdo s ní přišel, jak k tomu došlo a neplánujete nějakou obměnu nebo něco nového?

No já si nechci připisovat nějakej větší podíl na našem ksichtu, tak nějak jsem si to prostě představoval a pak si to každej napasoval sám podle sebe a nějaký změny zatím nechystáme.

Jaké kapely vás nejvíc ovlivnily? Jaké kapely nejraději posloucháte? Můžeš sestavit třeba nějaký ten top 10:)

No já su starej kolík z Lidušky, takže mě zajímaly takový muzikantský esa jako Stanley Clark, Jacobo Pastorius, McLauglin, Paco de Luccia konkrétně Páteční noc v San Franciscu, Led Zeppelin a Robert Plant, Oregon, Messugah, Helmet atd., atd., je toho moc.
A kluci – Ondra: Devourment, Meat Shits, Cannibal Corpse, Dead Infection, Brutal Truth, Catasexual Urge Motivation, King Diamond, A-ha, Kim Wilde, Alphaville.
Radek: Primitive Brutality, Cannibal Corpse, Mortician, Meat Shits, Devourment, Helmet, Melvins, Jezus Lizard, Motorhead, White zombie.
Jeff: Cannibal Corpse, Napalm Death, Dying Fetus.

Za vaši dlouhou historii jsem ještě neslyšel ani jeden cover. Nechystáte se na něco? Nebo vás to neláká? Co takhle třeba Christ absolute cocotist od Toxic Death?:)

Neláká a nic takového nechystáme.

Už se pohybuješ na scéně českého undergroundu poměrně dlouhou dobu, tak bys mohl zhodnotit, jak se uprostřed něj udržet ve formě a co je nejdůležitější pro posílení postavení v něm?

Základ všeho je prostě drtit, drtit, drtit naplno a jít s dobou, samozřejmě, že se vždycky vyloupnou nějaké ty módní výstřelky, ale my jsme natolik sehrátí, že nás to nemůže nijak ovlivnit. Prostě není nic nad poctivou drtičku. Taky sis možná všiml, že nikdo z nás nepoužívá žádný efekt.

Na jakou otázku bys chtěl, abych se tě zeptal a ty odpovědět?

Jestli pučíš Ondrovi svoji manželku… jéééé doufám, že to nevezmeš osobně, je to jenom legrace, on je Ondra takovej správnej Číman. Ale co třeba na jaké nástroje hrajem?

Tak u mne je to Basa Ibanez 5strun pasivni, modelSDGR SR 305, struny Warwick Red Label, aparatura Trace Elliot AH 400 SM box 1818 Cabinet
Ondra: micro Shure SM 58
Radek: Kytara Moser Si z prototypu Spawn, struny hybrid GHS Zakk Wilde Boomers 18náctky, trsátka Brain 0,73, aparatura Laney 120 s lampou v preampu, box Laney 4x12“Celestion
Jeffrson: hněte na bubny Tama Swingstar, blany Remo, plechy od Sabianu, dvojhnětka Pearl, palice Pro 2.

Dík a zatím čau.